Iš arčiau: ANTOINE PARFUMS įkūrėjai
Dominique‘as Gindre‘as – vienas garsiausių prancūzų parfumerių („nosis“), karjerą pradėjęs geriausiose parfumerijos kompanijose, į kurias patenka tik talentingiausieji. Šiandien jis taip pat sėkmingai dirba vienoje didžiausių pasaulyje Šveicarijos parfumerijos įmonių. Tačiau jam to negana. Prieš daugiau nei dešimt metų ieškodamas būdų kaip išreikšti save ir padovanoti pasauliui kažką naujo bei unikalaus, susitikęs su vaikystės bičiuliu Jeanu-Noëliu Ozoufu, įgyvendino savo svajonę – sukūrė aukščiausios kokybės kvepalais dvelkiančius drabužių skalbiklius ir minkštiklius „Antoine“, kurie dabar laikomi tikrais meno kūriniais.
Parfumeris – tai menininkas, kuris, maišydamas skirtingas kvapų esencijas, sukuria unikalias formules, pagal kurias ir gaminami kvepalai. Kaip manote, ar tam reikia talento, ar vis tik to galima išmokti?
Kuriant parfumeriją kantrybė ir kruopštumas – kur kas svarbiau nei talentas. Tik nuolat dirbdamas – maišydamas ir kurdamas, supranti: ar turi talentą, ar ne. Norint tapti ekspertu arba bent jau geru specialistu, negana gerai užuosti kvapus ar jais domėtis. Reikia nuolat ir ilgai treniruoti uoslę, išmokti ir įsiminti nuo 1 000 iki 2 000 skirtingų kvapų, išgaunamų iš skirtingų medžiagų. O tada jau reikia talento – itin jautrios ir subtilios uoslės, kad juos atpažintum. Ir, žinoma, fantazijos ir drąsos juos maišyti, kad išgautum unikalų kvapą. Kvapų kūrimas – tai subtilios ir sudėtingos alchemijos paslaptys. Kurdamas parfumeris pasitelkia tik savo vaizduotę ir uoslę. Jis visada turi viziją, kokio kvapo siekia.
Kas yra svarbiausia šioje profesijoje?
Man atrodo, kad didžiausias menas yra išsaugoti savo unikalumą ir paprastumą, kai kuri parfumeriją.
Prisiminkime vaikystę, ką Jums tada reiškė kvapai? Kuo kvepėjo Jūsų vaikystė ir kokius prisimenate savo tėvų namų maloniausius kvapus?
Užaugau Šamberi − mieste, esančiame Prancūzijos pietryčiuose, Alpėse. Todėl vaikystėje man atsiverdavo patys įvairiausi natūralios gamtos kvapai. Vaikščiodamas po kalnus visą laiką užuosdavau pušų aromatą, taip pat ypatingą kalnų gaivą, šlapią žolę, rasą, nuolat kintantį sezoninių gėlių kvapą. Vienas įsimintiniausių ir ryškiausių gėlių kvapų man yra geltonųjų mimozų. Būtent ryškiai geltoni žydintys mimozų krūmai bei jų kvapas man yra vienas maloniausių ir primena vaikystę. Kitas labai svarbus mano vaikystės kvapas − mamos kepto obuolių pyrago (pranc. tarte aux pommes). Ji taip dažnai kepdavo obuolių pyragus ir jais taip kvepėdavo visi namai, kad iki šiol užuodžiu tą kvapą.
Kada supratote, kad kvapai neliks tik hobiu, o taps ir profesiniu keliu? Kaip rinkotės mokslus? Apie kokias studijas svajojote? Ar pavyko įgyvendinti visas svajones?
Kai studijavau Paryžiaus universitete biochemiją, man labai pasisekė, nes turėjau galimybę atlikti praktiką „Christian Dior“ kvapų laboratorijoje. Tai buvo mano pirmoji pažintis su kvapų industrija. Tiesą sakant, tada iš pirmo žvilgsnio pamilau kvepalų pasaulį ir parfumerio profesiją. Tada susižavėjau viskuo: natūraliomis kvapų esencijomis, formulėms ir net pačiu šios profesijos meistriškumu. Pradėjau suvokti, kad uoslės sfera yra naujas pasaulis, toks pat reikšmingas bei galingas kaip tas, kurį matome ir girdime.
Tada ir nusprendėte studijuoti vienoje garsiausių ir prestižiškiausių Prancūzijos mokyklų ISIPCA, kurią taip pat baigė tokie garsūs parfumeriai („nosys“): Francis Kurkdjianas, Nicolas Beaulieu, Anne Flipo, Bruno Jovanovicius, Firmenichas Guillaume‘as, Flavigny Givaudanas, Jeanas Jacques?
Ir man vėl labai pasisekė. Į ISIPCA parfumerių mokyklą mane atrinko iš daugiau nei 500 norinčiųjų joje mokytis. Studijuodamas supratau, kad noriu tapti geriausiu parfumeriu. Pasinėriau į studijas. Maišydamas natūralias žaliavas vis bandžiau kurti naujus kvapus. Kai kūriau naujas formules, man svarbiausia buvo, kad kvapas žadintų emocijas, jausmus, o, svarbiausia – patiktų žmonėms. Kai menininkas sukuria paveikslą, o dainininkas paleidžia į pasaulį dainą, jis nori, kad žmonėms jo kūrinys patiktų. Ir su kvapais yra lygiai taip pat.
Tikriausiai baigus Jean-Jacques Guerlaino įkurtą ISIPCA aukštąją mokyklą atsivėrė visos karjeros galimybės?
Pirmiausia, norint tapti tikru parfumerijos ekspertu arba „nosimi“, reikia labai daug praktikos. Ir tik po daugybės juodo, sunkaus ir kantrybės reikalaujančio darbo gali sau atsakyti, ar turi tam talentą. Mes, kvapų kūrėjai, sakome, kad norint, jog pasisektų ir tave pripažintų geru parfumeriu, reikia bent dešimt metų patirties. Žinoma, mokslai taip pat labai svarbūs. Baigęs ISIPCA mokyklą pradėjau dirbti mažoje parfumerijos įmonėje BBA, po to daugiau nei 11 metų praleidau Japonijos įmonėje „Takasago“, o prieš 8 metus patekau į Šveicarijos parfumerijos įmonę „Givaudan“. Tai viena didžiausių pasaulyje skonių, kvapiųjų medžiagų ir aktyviųjų kosmetikos ingredientų gamintojai. Man be galo patinka tai, ką darau.
Daugeliui europiečių atrodo, kad aukštoji parfumerija, kvepalai − neatsiejama prancūzų gyvenimo dalis? Ar tai tiesa? Kokią reikšmę kvapai turi prancūzams?
Iš tiesų, Prancūzijoje mes turime didžiulę parfumerijos industriją. Dauguma garsiausių pasaulio įmonių, kuriančių kvepalus, yra įsikūrusios būtent čia. Vien Paryžius ir Grasas kiek daug davė Prancūzijos parfumerijos pasauliui. O kiek straipsnių, istorijų ar knygų parašyta šia tema. Kvapai mums, prancūzams, nuo seno yra labai svarbūs. Būtent kvapas mums yra vienas iš būdų išreikšti ir atskleisti save, parodyti savo požiūrį į mus supančią aplinką. Mums kvepalai yra kur kas daugiau nei tiesiog kvapas, tai emocija, jausmai, būdas sužavėti aplinkinius.
Kas yra aukštoji parfumerija, kuo ji pasižymi?
Aukštajai parfumerijai naudojami tik geriausios kokybės ingredientai ir visiškai nežiūrima į kainą. Kad galėtum žongliruoti tokia sudėtimi, turi būti labai aukštos klasės profesionalas.
Kokias didžiausias klaidas žmonės daro rinkdamiesi kvepalus ir juos naudodami?
Man atrodo, kad kvapų pasaulyje, kaip ir visur kitur – svarbiausia yra saikas. Tuo pačiu metu mūsų nosis gali užuosti ne daugiau nei 5 kvapus. Kitaip, ji bus prisotinta ir perpildyta. Kitas labai svarbus momentas, kurį reikia žinoti, yra tai, kad kvepalai, parfumerija – tai chemijos formulės, kurios atsiskleidžia labai individualiai. Todėl norint įsitikinti, kad kvapas tikrai tinka, reikia užtepti ar papurkšti jo tiesiai ant odos ir kiek palaukti, kol jis atsiskleis.
Kaip manote, ar uoslę galima išlavinti, o gal tai jau įgimtas jautrumas ?
Manau, kad viskas priklauso nuo žmogaus. Pakalbėkime apie muzikinę klausą: vienų ji tobula, kitiems reikia įdėti kur kas daugiau pastangų, kad taptų geriausiais savo srities profesionalais. Taip ir su uosle. Jei turite mažiau įgimtų savybių, reikia daug daugiau praktikos.
Patarkite, kaip treniruoti nosį?
Mūsų uoslę lavina gyvenimo pažinimas. Tik tai reikia daryti labai sąmoningai – pastebėti, kad dabar kažką uodžiu, bandyti atpažinti – kas tai. Gamtoje tiek daug skirtingų kvapų. Eikite į pievą ir ieškokite jums patinkančių kvapų. Virtuvėje taip pat gausu pačių įvairiausių kvapų. Ar prisimenate, kaip kvepia gvazdikėliai, kardamonas, cinamonas, bazilikai ir kiti prieskoniai. Taip yra ir su medžiais – ar žinote, kaip kvepia medžio žievė, lapai, žiedai… O kur dar gėlynų ar žydinčių krūmų kvapai! Pavasaris pats tinkamiausias metas, tad eksperimentuokite. Taip pat drąsiai eikite į gerus parfumerijos ar namų kvapų salonus ir ieškokite jums patinkančių aromatų. Skaitykite jų sudėtį, stebėkite, kaip jie skleidžiasi.
Koks Jūsų mėgstamiausias kvapas ar jų mišinys?
Mano favoritai – ambros ir vilkdalgių kvapai. Jų natos atsispindi ir mano kūryboje.
Su vaikystės bičiuliu Jeanu-Noëliu Ozoufu sukūrėte tikrą išradimą: skystuosius skalbiklius pavertėte aukščiausio lygio parfumuotais meno kūriniais. Kaip gimė ši idėja?
Aš visada svajojau sukurti kažką tokio, ko dar nėra. Ir ši mintis man nedavė ramybės. Visada siekiau ir svajojau dirbti tik su aukščiausios kokybės medžiagomis. Be to, esu estetas, todėl daiktų dizainas man yra labai svarbus. Kai po daugelio metų susitikę su bičiuliu Jeanu-Noëliu Ozoufu išsikalbėjome, supratome, kad abu pasaulį matome vienodai. Abu siekiame ir norime geriausių dalykų. Galvojome, ką galime sukurti. Drabužiai, patalai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Ne išimtis ir kvapas, kuris lydi mus visą dieną. Naudoti aukščiausios kokybės parfumeriją drabužių skalbikliams ir minkštikliams buvo tikra revoliucija. Norėjome nustebinti net visko mačiusius prancūzus. Ir mums pavyko! Natūralūs kvepalai ir subtilus stiklinis butelis, kuris yra toks elegantiškas, kad jo nereikia slėpti vonios spintelėje, visus sužavėjo. Be to, žengėme drąsų žingsnį: pirmieji mūsų skalbiklis ir minkštiklis buvo skirti vyrams. Rinkoje to nebuvo. Siekėme tik vieno – kad su „Antoine“ skalbikliais skalbti marškiniai švelniai dvelktų aukščiausio lygio vyriškais kvepalais. Nors tai – skalbikliai ir minkštikliai, tačiau vis tiek tai yra aukštoji parfumerija. Jais neprekiauja didieji prekybos centrai, nes tai skirta mažiems, jaukiems salonams ir butikams, kuriuose bendraujama su klientais, jiems pasakojama prekių ženklo istorija ir ten jie gali pauostyti aromato. „Antoine“ pamėgo ne tik prancūzai, bet ir kitų šalių gyventojai. Kiek žinau, Lietuvoje, Kristinos ir Povilo Strolių salonuose „Krispo“ jie taip pat tapo preke numeris vienas. Įdomiausia, kad žmonės taip pamilo šį kvapą ir ėmė prašyti, jog sukurtume ir tualetinį vandenį. Sukūrėme visą produktų liniją, kad vienoda kvapų nata dvelktų ne tik patalynė ir drabužiai, bet ir kūno oda. Žmonėms patinka, kad „Antoine“ kvapas ilgai išlieka. Todėl savo produktus vadiname ne skalbikliais, o kvepalais, kurie skalbia drabužius.
Papasakokite apie skalbiklių ir minkštiklių kvapų kūrimo procesą.
Norėjau sukurti unikalų aromatą – gintaro, natūralaus medžio ir muskuso kvapų mišinį. Dabar jau kuriame ne tik vyrišką, bet ir moterišką linijas. Pagal parfumerijos pasaulio priimtus standartus, vieni kvapai vis dar laikomi labiau moteriškais, kiti – vyriškais. Nors mes sakome, kad kiekvienas gali rinktis tokį aromatą, koks jam malonus. Visose „Antoine“ produktų linijose pagrindinės yra medžio ir ambros natos. Jas galima lengvai užuosti. O toliau jau – improvizacijos. Pavyzdžiui, „Classic“ linija yra universalaus, labai subtilaus unisekso aromato. „Intense“ aromatas dvelkia pačiuliais ir oda. „Pour Elle“ – skirtas moterims, todėl pasižymi lengvu ir subtiliu gėlių aromatu. Tai – ypatingas kvapas, kuris visada švelniai tvyro ore – aplinkiniai jį iš karto užuodžia ir įsimena. O subtilųjį „Jasmine“ aromatą tarsi supa pakalnučių gaiva, sušildo vanilė ir papildo rafinuotos pačiulių natos. Tinka visiems, kas mėgsta išraiškingus gėlių kvapus.
„Antoine“ skalbikliai gaminami iš išskirtinės kokybės žaliavų, kurios paprastai naudojamos tik aukščiausio lygio parfumerijai. Kodėl tai svarbu kuriant drabužių skalbiklius ir minkštiklius?
Norėjau, kad išskalbti drabužiai kvepėtų tikrais aukščiausio lygio kvepalais, o ne skalbiklio ar minkštiklio kvapu. Naudojame tas pačias žaliavas, iš kurių kuriami aukščiausios klasės kvepalai, todėl „Antoine“ skalbinių aromatas harmoningai dera su kitų gamintojų prabangiais kūriniais.
Aukštosios parfumerijos ANTOINE produktus rasite KRISPO salonuose:
VILNIUJE
PC AKROPOLIS, Ozo g. 25
PLC PANORAMA, Saltoniškių g. 9
PPC OZAS, Ozo g. 18
Rinktinės g. 38
KAUNE
PC AKROPOLIS, Karaliaus Mindaugo pr. 49
PLC MEGA, Islandijos pl. 32
Savanorių pr. 192 C
KLAIPĖDOJE
PC AKROPOLIS, Taikos pr. 61
Liepų g. 22